1. W roku 1908 w Londynie odbywały się Igrzyska Olimpijskie, na które Reprezentacja Olimpijska Imperium Rosyjskiego dotarła z aż dwunastodniowych opóźnieniem. Wszystko za sprawą kalendarza juliańskiego, który ówcześnie obowiązywał w Rosji. Właśnie według tego kalendarza został zorganizowany wyjazd i dlatego doszło do tej pomyłki.

 

      2. Prezydent Meksyku Pedro Paredes był najkrócej sprawującym ten urząd w historii świata. Mianowicie, 19 lutego 1913 roku przejął władzę, a już po około godzinie zrezygnował z urzędu.

 

      3. Pojęcie „błękitna krew”, popularne w językach europejskich, zostało wymyślone w IX wieku w Hiszpanii, aby odróżnić ludzi szlachetnie urodzonych od Maurów oraz od plebsu. Nie chodziło tutaj o inny kolor krwi, lecz o żyły, prześwitujące przez bladą skórę.

 

    4. W latach 1278 – 1279 w Bułgarii władzę sprawował Iwajło Świniopas, zwany również Iwajłem Kapustą. Był on wcześniej hodowcą świni, jednak później zasłynął jako ludowy obrońca Bułgarii przed tatarskimi najazdami, dlatego też zasiadł na tronie drugiego Carstwa. Charakteryzowała go wielka charyzma oraz zdolności przywódcze.

 

      5. Państwowe Muzeum Ermitażu, mieszczące się w Petersburgu, od czasu powstania w roku 1764, jako ochronę dla znajdujących się tam dzieł sztuki przed gryzoniami „zatrudnia” koty.

 

      6. Przy pisaniu powieści „Ferdydurke”, Witoldowi Gombrowiczowi pomagała jego pokojówka. Właściwie przyczyniła się ona do skończenia powieści i właśnie jej sparafrazowanymi słowami pisarz zakończył książkę: „Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”.

   

      7. W Rosji za panowania Piotra I Wielkiego obowiązywał podatek od brody, który musieli opłacać wszyscy z zarostem na twarzy.

 

      8. Firma Samsung powstała w roku 1938 jako sklep handlujący między innymi suszonymi rybami, alkoholem, makaronem, owocami czy warzywami. Właściciel okazał się dobrym przedsiębiorcą i odnosił sukcesy, eksportując towary głównie do Mandżurii i Pekinu. Po wojnie firma była wspierana przez państwo i tak nastąpił ogromny rozwój Samsunga.

 

      9. Wynalazca sławnej kostki – Erno Rubik przez cały miesiąc próbował ułożyć swój wynalazek, zanim mu się to udało. Jak sam twierdził, kostka była pomysłem związanym z jego zainteresowaniem przestrzennym. Fascynowały go możliwości związane z tym, jak dany obiekt może zmieniać miejsce, przechodzić transformacje.

 

      10. W roku 1400 w Indiach na cześć bogini Karni została wybudowana Karni Mata, czyli Świątynia Szczurów. Według Karni, jeden z członków jej rodziny przeszedł reinkarnacje i odrodził się właśnie jako szczur. Obecnie żyje tam 20 tysięcy gryzoni, a mieszkańcy Indii wierzą, że są to bliscy bogini. Szczury te są codziennie karmione kokosami, mlekiem czy nasionami. Uznawane jest, że woda, którą piją gryzonie jest święta, a resztki jedzenia, pozostawione przez nie, przynoszą bogactwo i szczęście.

 źródło: fajnepodróże.pl

 

      Grażyna Jaworska

      nauczyciel – bibliotekarz