Temat dnia: Ubieramy się odpowiednio do pogody

 

Cele:

  • Wdrażanie do zachowań prozdrowotnych.
  • Rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
  • Uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku.

 

„Zabawy z plasteliną”- ćwiczenia małych partii mięśniowych.

• Utrwalenie wyglądu litery „C, c”. Tworzenie liter pisanych c, C z plasteliny, przyklejenie ich do kartki, tworzenie ramki z plastelinowych wzorków.

 

Co wkładamy najpierw?” – zabawa słowno – ruchowa. Słuchanie rymowanki Bożeny Szuchalskiej

My ubrania ładne mamy

 bardzo sprawnie je wkładamy.

Jednak proszę powiedz nam,

co ja pierwsze włożyć mam?

            Bożena Szuchalska

  • Dzieci wspólnie z rodzicem przygotowują ubrania po jednym z każdego rodzaju (bluzka, t-shirt, spodnie, szorty, szalik, rękawiczki, czapka z daszkiem, czapka, szalik, kurtka, skarpety itp.). Zadaniem dziecka jest  wylosować dwie rzeczy do ubrania, następnie mówi co należy włożyć najpierw (np. skarpety czy buty, koszulkę czy bluzkę, sweter czy bluzeczkę). Następnie dziecko naśladuje ubieranie danej części garderoby.
  • Wspólne oglądanie zgromadzonych ubrań na dywanie i dokonanie klasyfikacji na te, które nosimy wczesną wiosną i na te, które nosimy gdy jest bardzo ciepło, przeliczanie podzielonych ubrań. Ustalenie, których ubrań jest więcej.
  • Jak można jeszcze posegregować ubrania? Dziecko poddaje własne pomysły i segreguje, następnie przelicza odpowiednie zbiory (np. segregowanie według koloru, długości, przeznaczenia na jaką część ciała zakładamy itp).

Dopasowujemy ubrania do pogody – karta pracy utrwalenie tematu.

http://www.miastorybnik.pl/p3/qcms/files/ubrania[1].jpg

 

 „Symbole pogody”- poniżej znajduje się szablon symboli do pobrania i wydrukowania. Dziecko losuje symbol pogody i musi powiedzieć, jak należy ubrać się w daną pogodę.

https://www.creativecenter.brother/pl-pl/home/home-category/learning-activities/worksheets/weather-symbols-worksheet

 Gra edukacyjna dla dziecka – dopasuj ubrania do pory roku.

https://wordwall.net/pl/resource/1300582/dopasuj-ubrania-do-pory-roku