Uroczystości i imprezy czyli

tradycje i zwyczaje przedszkolne

 

Tradycje Przedszkola są powtarzającym się każdego roku układem uroczystości i zwyczajów, którego celem jest prawidłowa organizacja życia placówki, realizacja zadań wychowawczych i integracja społeczności.

Tradycje przedszkolne są zapisane w harmonogramie pracy, corocznie uchwalanym przez Radę Pedagogiczną. Każdego roku uroczystości i imprezy obchodzone były wspólnie przez wszystkie dzieci, a niektóre wspólnie z rodzicami, dziadkami, uczniami naszej szkoły i dziećmi z innych przedszkoli.

 

Z uwagi na nową sytuację w kraju spowodowaną epidemią COVID-19 w roku szkolnym 2021/2022 uroczystości, imprezy, tradycje i zwyczaje będą kultywowane w poszczególnych grupach w czasie zajęć.

 

L.p.       Nazwa uroczystości   Data            

                                      Opis

 

 

1.

 

Światowy Dzień Kropki

 

15 IX

 

Celem przewodnim jest „Odkrywanie talentów”. Tego dnia dzieci mogą założyć ubranka w kropki, cały dzień upływa w otoczeniu kropek, a dzieci tworzą z kropek niepowtarzalne dzieła. Niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent. Pomóżmy dzieciom odkryć ich talenty.

 

 

2.

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

20 IX

 

Celem Dnia Przedszkolaka jest dostarczenie okazji do wesołej zabawy, czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Rozważamy Prawa i Obowiązki Dziecka.

 

 

3.

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

 

    5 X

Ten temat poruszany będzie w czasie zajęć, będą opowiadania, zagadki, prace plastyczne. W tym roku nie usiądziemy wspólnie  przy ognisku.

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

Promocja Rodzinnej Twórczości Plastycznej

 

 

 

 

 

 

Święto Zmarłych

 

12 X – 16 X

 

 

 

 

 

 

 

 

    28 X

 

Jesienne spacery skłaniają do zbierania ciekawych wytworów przyrodniczych. Dzieci z pomocą rodziny tworzyły z tych wytworów prace plastyczne i przynosiły do Przedszkola na wystawę. W tym roku również zachęcamy do spacerów, zbierania ciekawych okazów przyrodniczych, wspólnego tworzenia pracy plastycznej. Jednak prac nie przynosimy do Przedszkola, można zrobić zdjęcie i przesłać na adres e mailowy Przedszkola.

 

 

 

Nawiązanie do tradycji rodzinnej – odwiedzania grobów najbliższych oraz miejsc pamięci narodowej. Przypominanie o zapalaniu zniczy. Włączanie elementów historii, kształtowanie postawy patriotycznej.

 

6.

 

 

Dzień Postaci z Bajek

 

 

  5 XI

Jak wiemy dzieci uwielbiają bajki. Pamiętajmy, że czytanie dzieciom, to nie tylko atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu ale inwestycja w rozwój dziecka. Bajki kształtują wrażliwość oraz postawy społeczne, pobudzają intelekt i wyobraźnię. Ten dzień poświęcony będzie bajkowym postaciom.

 

7.

 

Narodowe Święto Niepodległości

 

   10 XI

 

Tego dnia dzieci ubierają się w kolory barw narodowych lub tzw. strój galowy. Dominuje tematyka patriotyczna.

 

 

8.

 

 

Święto Pluszowego Misia

 

 

   25 XI

 

Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie. Kojarzony jest z beztroskim okresem dzieciństwa. Prawdziwy przyjaciel i powiernik wielu dziecięcych sekretów. W tym roku misie nie będą mogły przyjść z dziećmi do Przedszkola ale z pewnością w tym dniu nie zapomnimy o nich.

 

 

9.

 

 

Andrzejki

 

 

  30 XI

 

Zwyczaj wróżenia w andrzejkowy wieczór jest znany od bardzo dawna. „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, która dostarcza wiele wzruszeń i emocji. Przyszłość pokaże czy wróżby się spełnią.

 

 

10.

 

 

Mikołajki

 

 

   6 XII

 

 

„A ja się bardzo, bardzo postaram, i zrobię prezent dla Mikołaja. Niech się ucieszy Mikołaj Święty, tak rzadko ktoś mu daje prezenty”.

W tym dniu będą dominowały opowieści o postaci Świętego Mikołaja.

Kto wie, a może Św.  Mikołaj zrobi dzieciom niespodziankę?

 

 

 

11.

 

 

 

Jasełka i spotkanie wigilijne

 

 

  13 XII –  23 XII

 

W tym roku nie zorganizujemy w Przedszkolu Jasełek i spotkania wigilijnego z Rodzicami. Jednakże w  przedświątecznym tygodniu podczas zajęć będzie dominowała tematyka świąteczna. Nawiązanie do tradycji rodzinnych i ludowych.

 

 

12.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

 

 

21, 22 I

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najważniejszych dni w naszym Przedszkolu. Dzieci w sposób szczególny mogły podziękować swoim Babciom i Dziadkom za ciepło, życzliwość, poświęcony czas, dobre rady oraz wspólną zabawę. W tym roku inaczej ale równie gorąco dzieci podziękują swoim Babciom i Dziadkom. W tym dniu ciepłe słowa będą kierowane pod ich adresem.

 

 

Kolejnym niezwykłym dniem w naszym Przedszkolu byłby Bal karnawałowy. Z uwagi na obecną sytuację zatrzymamy się na kultywowaniu naszych tradycji w pierwszym półroczu, mając nadzieję, że sytuacja zmieni się na lepsze. Będziemy śledzić wytyczne MEN i GIS i snuć plany, które dostosujemy do powyższych i przedstawimy Rodzicom  w stosownym czasie.