1. Czy wiesz, że najdłuższa gra w szachy może zająć nawet 5949 ruchów podczas jednego meczu?

 

      2. Czy wiesz, że elementy tańca występują w wielu dyscyplinach sportu? Głownie w łyżwiarstwie figurowym, pływaniu synchronicznym i gimnastyce artystycznej.

 

    3. W 1984 roku, podczas meczu tenisowego kobiet, trwała najdłuższa wymiana piłek w historii tenisa. Czas, jakim mogły się poszczycić tenisistki, to 29 minut.

 

      4. Najwięcej złotych medali trafia do Kenijczyków w biegu na 800                    metrów. 

 

    5. Już 15300 lat temu w jaskini Lascaux można znaleźć malowidła, które dowodzą, że już wtedy ludzie wykonywali ćwiczenia fizyczne dla przyjemności.

   

6. Ostatni medal olimpijski był w pełni stworzony ze złota w 1912 roku. Dzisiejsze złote medale olimpijskie stworzone są z 93% srebra, 6% miedzi zaledwie 1% złota. Za zwycięstwo otrzymuje się medal nie złoty, a pozłacany.

 

      7. Przeciętna piłka do golfa ma ok. 336 wgnieceń.

 

      8. Od 1969 roku, rekord skoku w dal mężczyzn zmienił się tylko jeden raz. Zatem, jak widać bardzo trudno jest osiągnąć olimpijski wynik skoku w dal.

 

      9. Czy wiesz, że początkowo piłeczki golfowe wykonywane były z piór pozszywanych kawałkami skóry, tak było do 1848 roku. W późniejszym etapie zainwestowano w piłeczki z plastiku, lecz aby poprawić ich aerodynamikę wykuto w nich mikro wgłębienia.

 

     10. W 2019 roku zdyskwalifikowano dwie łodzie podczas zawodów wioślarskich za użycie ukrytych silników pod łodzią. Osoby te, od razu odpadły bez możliwości jakiegokolwiek rewanżu.

 

 

 źródło: fajnepodróże.pl

 

      Grażyna Jaworska

      nauczyciel – bibliotekarz