Poznaj zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o chemii!

 

1. Woda    znajdująca się stanie stałym ma mniejszą gęstość niż w stanie ciekłym. Do substancji, które posiadają tą samą cechę zaliczyć można właściwości galu i bizmutu.

 

2. Dziury w serze powstają w procesie fermentacji wywoływanej przez bakterie propionowe. Odbywa się to we wczesnej fazie dojrzewania sera, dziury, które powstają w serze, wypełniają się dwutlenkiem węgla.

 

3. Sepia dzisiaj jest znana zazwyczaj jako sztuczny efekt regulowania zdjęcia. Dawniej metoda ta była stosowana przede wszystkim w celu zwiększania utrwalenia odbitek fotograficznych.

 

4. Nominacje Alberta Einsteina do Nagrody Nobla pojawiały się aż 11 razy. Ostatecznie w roku 1921 naukowiec doczekał się swojej nagrody.

 

5. W ciągu roku produkujemy się około 40 tysięcy ton witaminy C.

 

6. Maria Curie-Skłodowska jest pierwszą kobietą na świecie(i jako człowiek), która zdobył nagrodę Nobla aż dwa razy.

 

7. Szymon Wiktorowicz, absolwent Wydziału Chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, opracował ciecz, po której można pisać światłem.

8. Kolor fajerwerków jest uzależniony od materiałów, których dodaje się do nich przy produkcji. I dlatego za kolor żółty odpowiadają sole sodu, za czerwony – sole litu, różowy – rubidu, zielony – miedzi, fioletowy – potasu, niebieski – cezu.

9. W największej na świecie chemicznej naukowej bazie danych do 2007 roku zarejestrowano 31 mln związków chemicznych. Średnio codziennie rejestruje się 4 tys. nowych związków.

10. Albert Einstein do końca życia był upartym i konsekwentnym przeciwnikiem fizyki    kwantowej.

11. Nazwy trzech pierwiastków: erb, terb i iterb wywodzą się od nazwy szwedzkiego miasta                    Ytterby.

12. Gal, który jest pierwiastkiem metalicznym, o liczbie atomowej 31, roztopiłby się w naszej dłoni. Dzieje się tak, bowiem temperatura jego topnienia, to zaledwie 29, 8 C.

13. Ugryzione miejsce w jabłku ciemnieje, ponieważ bezbarwne związki organiczne jabłka, zwane fenolami, utleniają się do intensywnych pomarańczowych chinonów.

14. Lasy sosnowe    produkują dla nas ważny pierwiastek, czyli ozon. Powstaje on w wyniku utleniania pinenu – który jest głównym składnikiem terpentyny, zawartej w sosnach.

15. Coraz więcej rodzin w swoich domach używa zmywarki. Sporo osób jeszcze zmywa naczynia ręcznie. Prawdopodobnie większość z nas zauważyła, że po daniach z ryb, łatwiej jest umyć talerze w zimnej wodzie. Dzieje się tak, dlatego że metyloamina ( CH3NH2 ) łatwiej rozpuszcza się w zimnej wodzie, i to dzięki temu związkowi ryby zawdzięczają swój specyficzny zapach.

 

16. Występujący w Polsce chrząszcz o nazwie strzel łoskotnik – wykształcił sobie swój własny sposób ochrony. W razie wystąpienia zagrożenia strzela w kierunku drapieżnika wytworzoną przez siebie mieszaninę nadtlenku wodoru, p-hydrochinonu, a także enzymów, które rozkładają nadtlenek wodoru – katalazę i peroksydazę. Ostatecznie w reakcji wydziela się tyle energii, że mieszanina wybucha.

źródło: fajnepodroze.pl
   Grażyna Jaworska
   nauczyciel – bibliotekarz