Skąd wzięła się świąteczna choinka

 

Świąteczne drzewko to jedna z wielu tradycji, które wiążą się z czasem Bożego Narodzenia – niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez udekorowanej choinki. Jak powstał zwyczaj przynoszenia jej na Boże Narodzenie do domu i przybierania w ozdoby?

       Tradycja przywędrowała do nas z Niemiec, a dokładniej z Alzacji, na przełomie XVIII i XIX wieku.  Początkowo zwyczaj zdobienia iglastego drzewka przyjęła arystokracja. W wiejskich chatach częściej można było spotkać ozdobioną gałąź świerkową lub jodłową, którą zawieszano pod sufitem.  Z czasem choinka bożonarodzeniowa rozgościła się w polskich domach i dziś chyba nikt nie wyobraża sobie wigilii bez choćby małego drzewka, obwieszonego lampkami i ozdobami.

       Dawnymi tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, małe czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami (jak dawniej), srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny.

 

 

 źródło: choinkowo.pl, wikipedia.org

 

  Grażyna Jaworska

  nauczyciel – bibliotekarz