11.03.21

Grupa I

Temat dnia: Cebule i cebulki

 

CELE OGÓLNE:

-poznanie różnych roślin cebulkowych;

-zakładanie zielonego ogródka na parapecie – poznanie etapów sadzenia cebuli;

– dostrzeganie różnicy między sianiem a sadzeniem

 

 

Dzień dobry Słoneczka.

Dziś czeka na nas trudne zadanie – sadzenie – niesianie.

Zanim jednak, to zrobimy, wszyscy razem zatańczymy….

 

Piosenka „Kółeczko” https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA

 

„Cebula” – zabawa dydaktyczna. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

Pokazuje dzieciom obrazek cebuli. Na kartce pod cebulą jest napis cebula. Dziecko dokonuje analizy sylabowej nazwy obrazka. Następnie dajemy dzieciom takie same obrazki z podpisami pocięte na paski wzdłuż dłuższej krawędzi. W zależności od zdolności dzieci obrazek jest pocięty na trzy części (sylabami ce– bu – la) lub na sześć części(literami c – e – b – u – l – a). Dzieci układają obrazki i naklejają na kartki.

Karta pracy do druku: cebula do pocięcia-1, cebula

 

Cebule i cebulki” – zabawa dydaktyczna.

Do tego zadania będziemy potrzebować : cebule kwiatowe, np. tulipana, narcyza, hiacynta; cebula czerwona i biała, szalotka, ze szczypiorkiem

Przygotowujemy  pudełko z otworami, w którym ukryte są różne cebule. Zapraszamy dzieci, by włożyły ręce do pudełka i powiedziały, co tam jest. Następnie otwieramy pudełko i wyjmuje wszystkie cebulki. Dzielimy nazwę na sylaby. CE-BU-LA

Dzieci przyglądają się cebulkom, porównują wielkości, kształt, kolor. Informujemy, że nie wszystkie z nich są jadalne. Niektóre to cebule kwiatowe, a pozostałe to warzywa, których używamy w kuchni.

Mówimy, kiedy należy sadzić cebule kwiatowe, by wyrosły na wiosnę. Zwracamy uwagę na to, że cebule się sadzi, a nie sieje. Dzieci próbują podzielić cebule na kwiatowe i warzywa.

„Sadzimy cebulę” – zajęcia tematyczne.

Musimy przygotować wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy: małe doniczki, ziemię, cebule i konewki z wodą. Informujemy dzieci, co będą robiły, jakie będą kolejne etapy działania.Dzieci wykonują kolejne etapy prac: nasypywanie ziemi do doniczek; wykonanie otworu w ziemi; umieszczenie cebuli we wgłębieniu; przysypanie cebuli ziemią; podlanie cebuli; umieszczenie doniczek na parapecie; sprzątnięcie miejsca pracy.

 

Prosimy o zdjęcia hodowli roślinek. Może ktoś zechce pochwalić się smakowitym szczypiorkiem, albo pachnącym hiacyntem.

Czekamy na zdjęcia. Przypominany adres e- mail: k.goraj@zspborzecin.pl,  m.mikulska@zspborzecin.pl.